Nefes Terapisinin Faydaları

0
908

Nefes almaya başladığınız ilk günden itibaren kendinizde en yoğun hissedeceğiniz şey yaşam enerjinizdeki yükseliş olacaktır. Nefes terapisinin faydaları na baktığımızda daha önceki yazılarda belirttiğim üzere nefes bizim kayanak ile olan bağlantımız ve bu bağlantıyı kuvvetlendirdikçe yaşamı çok daha başka bir boyuttan algılamaya başlayacaksınız. Nefes terapisinin faydaları kişiden kişiye çok daha kapsamlı olmakla beraber , burada genel anlamda her bireyde yaşanacak faydalara değiniyoruz.

Nefesinizdeki blokajlar kalktıkça yaşama bakış açınızdaki blokajlarınız da kalkıyor. Biliyorsunuz ki hayat tam bir algı dünyası. Tüm yaşadıklarımız ‘OLAN’dan değil ona getirdiğimiz ‘YORUMLAR’dan kaynaklanıyor ve ne yazık ki bu yorumlar bilinçaltımızdan tamamen otomatik biçimde verilen içerikler, ve biz kendi mekanizmamızdan gelen bu yorumları bir an bile sorgulamadan doğru kabul ediyoruz. Nefesin sağladığı bilinçaltınızdaki değişim, davranış biçminizdeki değişim olarak yaşamda zuhur ediyor. Olan olaylara bakış açınız siz farkında olmadan değişmeye, yumuşamaya başlıyor.

Nefes terapisinin faydaları denildiğinde en önemli etkilerinden biri ise içinizde saklı olan gerçek potansiyelinizin ortaya çıkmaya başlaması. Nefesteki çarpıklıklar kalktıkça, kendiniz olarak tanımladığınız EGO kimliğiniz de GERÇEĞİNİZ ile yer değiştiriyor. Siz gerçeğiniz , ÖZ’ünüz ile tanıştıkça öz sevginizdeki ivme her geçen gün yükseliyor.

“”Nefes aracılığı ile gerçek sen ortaya çıkıyor, kendilik nefreti ortadan kalkıyor””

nefes-terapisinin-faydaları

NEFES TERAPİSİNİN FAYDALARI : SAĞLIĞA ETKİLERİ

1.Solunum sisteminin verimliliğini arttırır: Vücudumuzdaki hücrelerin oksijen ihtiyacının gerekilen hızda ve miktarda sağlanmaması sağlar.

2.Rahatlama Refleksini devreye sokar: Doğru nefes alıp verme otonom sinir sisteminin parasempatik açısını direkt olarak aktifleştirmenin TEK YOLU ve bu şekilde rahatlama refleksinin devreye girmesini sağlayan en önemli unsur.

3.Ağrıları ve Kronik Ağrıyı azaltır: Araştırmalara göre ağrıyı arttıran ve kronik ağrıya neden olan en önemli unsurlardan biri süreğen olarak rahatlama refleksinden ziyade, savaş veya kaç reaksiyonunun aktif olması ile alakalı.

4.Kasların sağlığını korur: Kaslarımızın sağlığını korumak ile beraber, daha iyi çalışmalarını da sağlıyor. Araştırmalara göre, doğru nefes alıp verme kabızlık ve mide kaslarında sarkma gibi sorunları çözmede oldukça önemli rol oynuyor.

5.Oksijen açlığını azaltır: Doğru nefes alıp verildiği takdirde, sistemimizin ihtiyaç duyduğu oksijen miktarı sağlanır.

6.Duruşun düzelmesini sağlar: Duruşumuzu etkileyen merkezi kaslar 4 ana grup kastan oluşuyor: 1.Karın kasları, 2.Sırtı ve bedeni dik tutan kaslar 3.Diyafram, 4.Pelvik taban kasları. Doğru nefes alıp vermenin yarattığı üç boyutlu canlanma en yakından bu kasları etkileyerek duruşta düzelme sağlar.

 7.Bağışıklık sistemini güçlendirir: Özellikle doğru zamanlarda kullanıldığı takdirde, stres düzeyini hep normal düzeylerde tutarak, bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.

 8.Dolaşım sisteminin verimliliğini arttırır: Diyaframdan nefes alıp verme, kan dolaşımını arttırır. Dolaşım sistemi daha verimli bir şekilde çalışır. Toksik maddelerin bedenden atılması mükemmel seviyeye ulaşır (Lenfatik sistem).

 9.Nefes alıp vermenin daha az eforla yapılmasını sağlar: Diyaframdan alıp verilen nefes solunumun hızını düşürerek nefes alıp verme için kullanılan eforu azaltır.

 10.Psikolojik zorluklarla baş etme becerisini arttırır: Derin ve doğru nefes alıp vermeyi bilmek, araştırmalara göre bu durumlarda oldukça faydalı, çünkü nasıl nefes alıp verdiğimiz bizim kontrolümüz altında. Bunun yanı sıra, zihnimizde panik ve kaygı yaşatan düşünceler olduğunda araştırmalara göre derin ve doğru nefes alıp verme en etkin yöntemler arasında çünkü nefes alıp verme zihnimizin dikkatini düşüncelerden alarak farklı bir yöne çekiyor.

Tüm bunların haricinde, bolluk bilincindeki artış, insan ilişkilerinde düzelme, birlik bilincinden bakış ve daha bir çok konuda faydalarını da göreceksiniz…

NEFES TERAPİSİNİN FAYDALARI 

 • İçsel dengeyi arttırır
 • Düşük enerji, kronik yorgunluk, depresyon, psikosomatik  ve anaerobik rahatsızlıkları iyileştirir
 • Madde bağımlılığı & sigara ve alkole olan ihtiyacı ortadan kaldırır
 • Beslenme, uyku ve hareket alanlarında yaşam kalitesi kazandırır.
 • Bedenin ve zihnin kaliteli dinlenme kapasitesini arttırır.
 • Konsantrasyonu arttırır. Yaratıcılığı besler.
 • Dingin bir zihinle gelen kalpten iletişim becerisini ve ilişkilerde uyumu geliştirir.
 • Farkındalığı arttırır
 • Anlama, dinleme, sevgiyle ifade ve iletişim kurma becerilerini geliştirir.
 • Affetme, var olanı kabul etme, şükretme, sevgiyi alma ve ifade etme duygularını canlandırır.
 • Bağışlamanın gücüyle gelen anlayışla birlik bilincine ulaştırır.
 • Yaşamın sunduğu hediyeleri tam olarak alabilmemizi sağlayarak mucize bilincini deneyimletir.
 • Öz güven sağlar

 

Sennur Kahraman