Nasıl Nefes Almalıyız

0
847

Doğru nefesin ne olduğunu anlamak için aslında çok da uzağa gitmenize gerek yok. Tek gereken bir çocuk veya bebekle karşılaşmak ve ona hiçbir yönlendirme yapmaksızın nasıl nefes alıp verdiğini gözlemlemek. Doğru nefes alıp vermek tam da onların yaptıkları… Nefes aldıklarında karınları şişer ve verdiklerinde karınları yavaşça söner, zorlama yoktur, doğal bir akış söz konusudur… Nasıl nefes almalıyız sorusunun yanıtı bedenlerinizin zaten bildiğini ona tekrar hatırlatmakta yatar.

Doğru nefes ne akciğer ne de diyafram nefesidir, doğru nefes solunum sisteminin tüm organ ve kaslarının kullanılarak olması gereken sırayla ve bir akış şeklinde olma halidir. Nefes alt karın bölgesinden başlayarak, mide bölgesinden (solar pleksus) geçer ve göğsün üstüne ulaşır. Bu bölgeler birbirine bağlanırsa, insanın aldığı oksijen düzeyi en uygun düzeye yükselir.

“NEFES BEDENDE ZORLAMA OLMAKSIZIN TAM BİR AKIŞ HALİNDE OLMALIDIR”

Sufi nefesi, pilates, yoga nefesi gibi çeşitlerini hep duymuşsunuzdur. Bunlar belli amaçlara göre kullanılan, çok da faydalı tekniklerdir. Burada bahsedilen ise kişiyi doğal nefesine döndürme sürecidir. Bir teknik olarak değil bir proses olarak görülmelidir. Amaç nefes açıldıktan sonra  tüm yaşamın içerisinde ekstra bir çaba sarf etmeden bedenin kendiliğinden doğru şekilde nefes almasını sağlamaktır.

                          Nasıl nefes almalıyız;  koçluk aşamaları 

  • Zihnin etkisini nefesin üzerinden çekmesi.
  • Bağlantılı nefes almak.
  • Alınan nefesin tüm hücrelere ulaşması.
  • Çarpık nefes alışkanlıklarının giderilmesi.

Not: Diyafram kasını kullanıyor olmanız doğru nefes aldığınız anlamına kesinlikle gelmemektedir. Örneğin ses sanatçıları, tiyatrocular ya da yoga yapanlar diyaframlarını teknik olarak kullanabilmektedirler fakat bağlantı ya da nefesi bırakmanın rahat olması gibi diğer gereklilikler bu kişilerde mevcut değildir.

Siz de nefesinizi özgürleştirmek kavuşmak ve bedeninizi, yaşamınızı dönüştürmek isterseniz buradan benim ile iletişime geçebilirsiniz.

Sennur Kahraman